Warsztaty tradycyjnego zdobienia jajek w Sicienku
W miniony piątek (11 kwietnia) w Centrum Kultury w Sicienku odbyły się wyjątkowe warsztaty zdobienia jajek wielkanocnych, które poprowadziła kustosz Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią – pani Anna Sergott, przy wsparciu dyrektora muzeum Tomasza Pasieki.
Pod czujnym okiem prowadzących uczestniczki mogły nauczyć się dwóch tradycyjnych technik: ozdabiania jajek kolorową włóczką oraz wydrapywania wzorów na jajkach wcześniej zabarwionych w czarnej krepinie. Atmosfera była pełna skupienia, ale też radości z odkrywania dawnych zwyczajów.
Krajeńska prostota i naturalność - jak podkreśliła pani Anna Sergott, tradycyjne zdobienia wielkanocnych jajek w regionie Krajny charakteryzowały się prostotą i jednokolorowym wzornictwem. Wykorzystywano do nich klajster – domowej roboty klej przygotowywany z mąki ziemniaczanej i wody, którym tworzono wzory na skorupkach przed ich farbowaniem.
Prowadząca opowiedziała również o dawnych zwyczajach i zabawach wielkanocnych, takich jak walatka, zwana też „na wybitki”. Ta popularna niegdyś rozrywka polegała na toczeniu pisanek po stole w taki sposób, by się zderzyły – właściciel „silniejszego” jajka zabierał rozbitą pisankę przeciwnika. W innym wariancie jajka trzymano w dłoni i stukano ich czubkami, aż jedno z nich pękło. Urządzano także tzw. „burdę”, polegającą na rzucaniu do siebie nawzajem święconych jajek – przy ich łapaniu trzeba było wykazać się nie lada refleksem!
W niektórych regionach organizowano również zawody w przerzucaniu jaj nad dachem – kościoła, chałupy czy stodoły.
Dziękujemy wszystkim uczestniczkom za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na kolejne spotkania z tradycją!