Spotkanie z Ingą Harasimowicz w Galerii Jednego Obrazu w Sicienku
9 maja 2025 roku Galeria Jednego Obrazu w Sicienku gościła wyjątkową artystkę – Ingę Harasimowicz. Podczas spotkania artystka opowiedziała o historii Fryzu Ołtarza Pergamońskiego oraz o jego wpływie na własną twórczość. To właśnie ten zachwyt nad sztuką antyczną skłonił ją do udziału w międzynarodowym projekcie pt. "Pergamon.”
– Wszystko zaczęło się od biblioteki – wspominała pani Inga podczas prezentacji swojego dzieła w Sicienku. Jako dziecko przynosiła książki z biblioteki dla ukochanej mamy, aż pewnego dnia odkryła, że sama również może korzystać z jej zasobów. Zafascynował ją okres antyczny – i ta fascynacja pozostała z nią do dziś. Artystka wspominała również o szkole w Wilnie oraz o mistrzach z polskich uczelni artystycznych, z którymi godzinami rysowała głowy, korpusy ludzkich ciał, szlifując tak zwane „złote proporcje”.
– Doskonały warsztat artystki – podkreślał Mirosław Rosiński – warsztat, który pozwala na swobodę w ekspresji, widoczną także w obrazach z innych cykli. To właśnie znaczy mieć talent…
Zachwyceni słuchacze dopytywali: skąd skrzydła u kobiet w obrazach? Kto pozował pani do aktów? W odpowiedzi artystka zdradziła, że w jej życiu nastąpił przełomowy okres, podczas którego spotkała kobiety „jak anioły” – to one dały jej siłę i moc. Dlatego malowała je z pasją i pamięcią warsztatową, bez potrzeby pozowania. W innych pracach pani Ingi również odnajdziemy motyw kobiet – tym razem w kontekście wolności w związku i osobistej swobody.
Inga Harasimowicz mieszka i tworzy w Bydgoszczy od 1996 roku. Artystka wystawiała swoje prace w Galerii Wspólnej w Bydgoszczy oraz na wystawie Aqua Forte w Gdańsku.
Serdecznie zachęcamy do obejrzenia tryptyku, który będzie prezentowany w Sicienku do 6 czerwca 2025 roku. Spieszcie się, kochani – to trzeba zobaczyć i zapamiętać.
Znakiem rozpoznawczym pani Ingi są duże formaty – to w nich czuje się najlepiej i najpełniej wyraża siebie. Artystka namalowała również ponad 800 portretów.